V dobi digitalizacije, kjer je tehnologija sestavni del našega vsakdanjega življenja, postaja digitalna higiena vse bolj pomembna. Digitalna oz. kibernetska higiena se nanaša na dobre prakse, ki zagotavljajo varno, urejeno in učinkovito uporabo digitalnih naprav in spletnih storitev. Prav tako je pomembna za zaščito naših osebnih podatkov in preprečevanje spletnih groženj, kot so virusi, zlonamerna programska oprema in kraja identitete.
Danes je svet bolj digitalno povezan kot kdaj koli prej. Kriminalci to spletno preobrazbo izkoriščajo za iskanje slabosti v spletnih sistemih, omrežjih in infrastrukturi. To ima velik gospodarski in družbeni vpliv na vlade, podjetja in posameznike po vsem svetu. Kibernetsko kriminaliteto sestavljajo kazniva dejanja, storjena na spletu z uporabo elektronskih komunikacijskih omrežij, informacijskih sistemov in programske opreme nepreverjenega izvora.
Ena od pogostih groženj na spletu je zlonamerna programska oprema (malware), ki se lahko ”naseli” v brskalniku. Takšna programska oprema lahko spremlja vašo spletno dejavnost, krade osebne podatke ali povzroča druge vrste škode. Zato je pomembno, da obiskujemo le preverjene in varne spletne strani ter uporabljamo posodobljene brskalnike in varnostne vtičnike.
Kibernetska kriminaliteta je vprašanje brez meja, ki ga je mogoče razvrstiti v tri širše opredelitve:
Goljufanje, izsiljevalska programska oprema in kršitve varnosti podatkov so le nekateri primeri trenutnih kibernetskih groženj, vendar pa se ves čas pojavljajo nove vrste kibernetskega kriminala. Kibernetski kriminalci so vse bolj agilni in organizirani – izkoriščajo nove tehnologije, prilagajajo svoje napade in sodelujejo na nove načine.
Kibernetski napadi so vse pogostejši in imajo vse večji vpliv. V Sloveniji je bilo po poročilih SI-CERT v letu 2023 obravnavanih 4280 incidentov, kar je v primerjavi z letom 2022 za kar 4% višje število. Slovenska policija je odkrila kar za 27,5 milijonov evrov škode v različnih spletnih goljufijah. Pristojni organ za odzivanje na tovrstne incidente v Sloveniji je
Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT (Slovenian Computer Emergency Response Team), ki opravlja koordinacijo razreševanja incidentov, tehnično svetovanje ob vdorih, računalniških okužbah in drugih zlorabah ter izdaja
opozorila
za upravitelje omrežij in širšo javnost o trenutnih grožnjah na elektronskih omrežjih.
Nekatere težave, ki jih obravnava kibernetska higiena, vključujejo:
Ena od pogostih groženj na spletu je zlonamerna programska oprema (malware), ki se lahko naseli v brskalniku. Takšna programska oprema lahko spremlja vašo spletno dejavnost, krade osebne podatke ali povzroča druge vrste škode. Zato je pomembno, da obiskujemo le preverjene in varne spletne strani ter uporabljamo posodobljene brskalnike in varnostne vtičnike.
Kako lahko zagotovimo dobro kibernetsko higieno?
Za kibernetsko higieno posameznikov sta ključna dva vidika – razvijanje rednih rutin ali navad in uporaba pravih orodij.
Redne rutine ali navade:
Kibernetska higiena ni enkraten dogodek, temveč jo je treba redno izvajati. To lahko vključuje pregledovanje za virusi s protivirusno programsko opremo, spreminjanje gesel, posodabljanje aplikacij, programske opreme in operacijskih sistemov. V tem kontekstu je treba na kibernetsko higieno gledati enako kot na osebno higieno, in ko bo ustrezno vključena v organizacijo, bo predstavljala preprosto vsakodnevno rutino, dobro vedenje in občasne preglede, ki bodo zagotovili optimalno stanje spletnega zdravja organizacije ali posameznika.
Uporaba pravih orodij vključuje:
Najboljše prakse za zagotavljanje dobre kibernetske higiene:
Digitalna higiena torej ni le vprašanje tehnologije, temveč tudi navad in vedenj, ki jih razvijamo. S spoštovanjem zgoraj navedenih načel lahko bistveno zmanjšamo tveganje za varnostne incidente in izboljšamo svojo digitalno izkušnjo. V dobi, ko so osebni podatki in digitalna identiteta vedno bolj dragoceni, je skrb za digitalno higieno nepogrešljiva.
Avtorica prispevka: Lea Bogosavljević
O nas: Zavod Rhea se posveča izboljšanju dostopa do storitev in povečanju ozaveščenosti o digitalni pismenosti, zlasti pri ranljivih skupinah. S spodbujanjem digitalne pismenosti ljudem omogočamo boljšo uporabo digitalnih orodij in izboljšamo kakovost življenja. Prav tako se trudimo povečati dostopnost odprtokodne in pregledne programske opreme za trenutne in potencialne uporabnike. Več o nas in naših programih lahko izveste na https://www.rhea.si/.
Viri:
Kaspersky. (n. d.). Top Tips for Cyber Hygiene to Keep Yourself Safe Online. https://www.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/cyber-hygiene-habits
Interpol. (n. d.). Cybercrime. https://www.interpol.int/Crimes/Cybercrime
ENISA. (december 2016). Review of Cyber Hygiene practices.
European Comission. (n. d.). Cybercrime. https://home-affairs.ec.europa.eu/policies/internal-security/cybercrime_en
SI-CERT. (maj 2024). Poročilo o kibernetski varnosti 2023. https://www.cert.si/wp-content/uploads/2024/05/Porocilo-o-kibernetski-varnosti_2023_SI-CERT_web.pdf
M2 Computing. (n. d.). Why it’s a good idea to clear your browser history and cookies. https://www.m2computing.co.uk/good-idea-clear-browser-history-cookies/
Virginia Tech Magazine. (n. d.). Bug Off: Digital Hygiene Tips from a Cybersecurity Expert Eric Jardine. https://www.archive.vtmag.vt.edu/fall17/digital-hygiene.html
V današnjem digitalnem svetu so računalniki in telefoni postali nepogrešljivi del našega vsakdana. Uporabljamo jih…
V medsebojno povezanem območju interneta se informacije nenehno pretakajo po omrežjih, shranjujejo, pridobivajo in izmenjujejo.…
V današnji digitalni dobi, kjer večina naših komunikacij, finančnih transakcij in zasebnih podatkov poteka preko…
Ko prek spleta predvajamo svoj najljubši album, nakupujemo v spletni trgovini ali z domačega računalnika…
MIME tipi, ali Multipurpose Internet Mail Extensions, so standardizirani označevalci, ki identificirajo vrsto datotek, ki…
Odprtokodni (FOSS) projekti so postali ključni del sodobne digitalnega sveta. Njihova prilagodljivost, transparentnost in dostopnost…